Montaż paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne to nowoczesne, ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie zaopatrujące nieruchomość w prąd. Instalacja fotowoltaiczna wybierana jest najczęściej do nowobudowanych domków jednorodzinnych, jednak panele fotowoltaiczne można założyć również na dach budynku już istniejącego. Z czym wiąże się montaż paneli fotowoltaicznych? Czy na instalację można dostać dofinansowanie do fotowoltaiki? To pytania, które najczęściej zadają sobie zainteresowani takim rozwiązaniem. Odpowiadamy!

Jak działają panele słoneczne i jak wygląda ich instalacja?

Baterie fotowoltaiczne pozwalają na uzyskanie właściwie darmowej energii elektrycznej. „Wyłapują” promienie słoneczne i przekształcają je w prąd. To najbardziej ekologiczne i jednocześnie również najbardziej ekonomiczne rozwiązanie, wybierane najchętniej przede wszystkim do domów jednorodzinnych na obszarach podmiejskich i wiejskich.

Panele fotowoltaiczne powinny być instalowane:

  • w miejscu dobrze nasłonecznionym przez większość dnia;
  • na stabilnej i solidnej konstrukcji;
  • w miejscu o odpowiednim nachyleniu – nie może być zbyt mocne, zupełnie płaskie również nie jest wskazane. Optymalne nachylenie dachu to 35 stopni.

Jak wygląda montaż paneli fotowoltaicznych? Wbrew pozorom jest dość prosty i zwykle wystarczy na to jeden dzień.

Panele mocowane są na aluminiowych prowadnicach i przytwierdzane są za pomocą klamr. Jeśli dach pokryty jest dachówką ceramiczną, trzeba ją podnieść, by móc pod nią zamontować specjalne uchwyty.

Pokrycie dachu i jego konstrukcja są więc naruszone tylko w minimalnym i prawie niezauważalnym stopniu. Następnie wystarczy już tylko zgłosić instalację do właściwego Zakładu Energetycznego, wymienić liczniki i poczekać na zatwierdzenie instalacji. Gotowe!

Dofinansowanie do fotowoltaiki

Panele fotowoltaiczne to rozwiązanie bardzo ekonomiczne i ekologiczne. Dlatego na ich instalację można dostać dofinansowanie – nawet na 5 tysięcy złotych.

Trzeba tylko złożyć wniosek w odpowiednim terminie oraz przedstawić fakturę za wykonaną pracę, by otrzymać zwrot części kosztów montażu.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Więcej artykułów na ten temat

Montaż paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne to nowoczesne, ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie zaopatrujące nieruchomość w prąd. Instalacja fotowoltaiczna wybierana jest najczęściej do nowobudowanych domków jednorodzinnych, jednak panele fotowoltaiczne można

Czytaj więcej »
Scroll Up