Jak zaplanować budowę domu z uwzględnieniem instalacji fotowoltaicznej?

Panele fotowoltaiczne to rozwiązanie, które jest wybierane coraz częściej. Choć zakup paneli i ich montaż to kosztowne przedsięwzięcie, to wydatek zwraca się już po kilku latach użytkowania. Na instalację paneli fotowoltaicznych można otrzymać także dofinansowanie. Coraz więcej osób budujących swoje domy stawia na to oszczędne i ekologiczne rozwiązanie.

Budowa domu a instalacja paneli słonecznych – z czym się to je?

Montaż paneli słonecznych i czerpanie z nich energii elektrycznej to dziś coraz częściej stosowane rozwiązanie.

Panele można w zasadzie bez większych ograniczeń zainstalować na dachu istniejącego budynku i podłączyć instalację. Zdecydowanie łatwiej jest jednak uwzględnić ich obecność już na etapie projektowania nie.

Pozwoli to na optymalne dostosowanie jego wyglądu, kształtu i ekspozycji do potrzeb paneli. Takie planowanie będzie tańsze i bardziej efektywne niż „sztukowanie”.

Planując montaż paneli fotowoltaicznych, na etapie projektowania planu budynku trzeba wziąć pod uwagę:

  • ekspozycję dachu – im bardziej na południe, tym lepiej. Największą efektywność paneli uzyskuje się wówczas, gdy słońce pada na nie bezpośrednio i przez większość dnia. Dach od strony południowej to najlepsze rozwiązanie;
  • kąt nachylenia – dach, na którym mają znaleźć się panele, nie może być ani zbyt płaski ani zbyt pochyły. Idealny kąt to między 30 a 45 stopni;
  • dachówki – obecność paneli obciąża dach, dlatego powinien on być pokryty materiałami odpornymi na uszkodzenia. Najlepiej, aby jego powierzchnia była jednolita, np. metalowa lub z gontu bitumicznego;
  • aranżację ogrodu – w bezpośrednim sąsiedztwie dachu i paneli nie powinny znajdować się krzewy i drzewa. Kiedy się rozrosną, będą rzucać cień, a tym samym mogą zmniejszyć wydajność paneli.

Uwzględnienie instalacji fotowoltaicznej na planie budynku jeszcze przed jego budową pozwoli na maksymalne dopasowanie go pod kątem technicznym. Dzięki temu wszystko będzie do siebie idealnie dopasowane, nie będzie wymagało żadnych przeróbek i poprawek, a efektywność instalacji będzie maksymalna.

Dofinansowanie do fotowoltaiki– czy warto?

Warto pamiętać również o tym, że ekologiczne i ekonomiczne rozwiązania są dziś bardzo pożądane. Dlatego na montaż paneli fotowoltaicznych można otrzymać dofinansowanie.

Co jednak istotne – aby otrzymać środki (do 5 tysięcy złotych), w składanych dokumentach musi znaleźć się faktura za wykonaną usługę. Dopiero na tej podstawie możliwy jest zwrot części wydatków poniesionych na zakup i montaż paneli słonecznych.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Więcej artykułów na ten temat

Montaż paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne to nowoczesne, ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie zaopatrujące nieruchomość w prąd. Instalacja fotowoltaiczna wybierana jest najczęściej do nowobudowanych domków jednorodzinnych, jednak panele fotowoltaiczne można

Czytaj więcej »
Scroll Up