Jak działa instalacja fotowoltaiczna? Czy to się opłaca?

Poszukiwanie nowych, odnawialnych źródeł energii wciąż trwa. Pozwalają one nie tylko na ekologiczne podejście, chroniąc środowisko, ale także są tańsze w eksploatacji i zdrowsze dla ludzi. Jednym z takich źródeł jest fotowoltaika. Jak działają panele słoneczne, dzięki którym budynki zaopatrywane są w prąd?

Instalacje fotowoltaiczne – czym są i jak działają?

Pozyskiwanie energii elektrycznej za pomocą instalacji fotowoltaicznej jest procesem o wiele łatwiejszym niż może się wydawać w pierwszej chwili.

System fotowoltaiczny to dość prosta, ale za to niezwykle wydajna i ekologiczna konstrukcja. Na dachu budynku montowane są panele słoneczne, które (mówiąc bardzo obrazowo)„wyłapują” promienie słoneczne, a specjalne konwertery „przerabiają” energię z nich pozyskaną na prąd.

Instalacja fotowoltaiczna dla domu jednorodzinnego możliwa jest również poprzez montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie.

Ważne, by znajdowały się one od strony mocno nasłonecznionej – dzięki temu będą bardziej wydajne.

Dlaczego instalator paneli fotowoltaicznych jest opłacalny?

Wydatek związany z instalacją paneli fotowoltaicznych to niemały koszt – wynosi bowiem około 10 -20 tysięcy złotych.

Warto jednak wiedzieć, że można starać się o dofinansowanie na założenie takiej instalacji. Z technicznego punktu widzenia o wiele łatwiej także poprowadzić ją (to nie tylko panele na dachu lub w gruncie, ale także konwerter) w czasie budowy domu, niż instalować ją w już istniejącym budynku.

Nie oznacza to jednak wcale, że takich prac nie da się przeprowadzić w gotowej nieruchomości – wymaga to po prostu więcej pracy.

Dzięki konwerterowi prąd stały (wytwarzany przez panele) jest przekształcany w prąd zmienny, który płynie wprost do gniazdek.

Reasumując więc: koszty poniesione w związku z zakupem i instalacją paneli słonecznych zwracają się dość szybko i w dwojaki sposób: dzięki dofinansowaniu (po przedstawieniu faktury koszty są zwracane do kwoty 5 tysięcy złotych) oraz dzięki bardzo taniej eksploatacji.

Prąd wytwarzany dzięki pracy instalacji fotowoltaicznej jest w zasadzie darmowy!

Jak uzyskać najwięcej korzyści z montażu paneli fotowoltaicznych?

Wybierając firmę do montażu instalacji fotowoltaicznej zwróć uwagę na to, by cieszyła się dobrymi opiniami wśród klientów.

Od sposobu montażu zależy bowiem przede wszystkim wydajność i bezpieczeństwo użytkowania instalacji. Drugą bardzo ważną kwestią jest wybór mocy paneli – jeśli będzie za słaba w stosunku do zapotrzebowania, efekty nie będą zadowalające i w najbliższej przyszłości konieczne może okazać się dokupienie dodatkowego panelu.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Więcej artykułów na ten temat

Montaż paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne to nowoczesne, ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie zaopatrujące nieruchomość w prąd. Instalacja fotowoltaiczna wybierana jest najczęściej do nowobudowanych domków jednorodzinnych, jednak panele fotowoltaiczne można

Czytaj więcej »
Scroll Up