Jak dostać dofinansowanie do fotowoltaiki?

Instalacje fotowoltaiczne z każdym rokiem zyskują coraz większą popularność. Nic dziwnego – to ekologia i ekonomia na co dzień w czystym wydaniu. Fotowoltaika to przede wszystkim ukłon w stronę środowiska i korzystania z odnawialnych źródeł energii. Dzięki temu zysk jest podwójny. Instalacja paneli fotowoltaicznych jest jednak przedsięwzięciem drogim. Dlatego warto postarać się o dofinansowanie do fotowoltaiki. Od czego zacząć?

Dofinansowanie do fotowoltaiki – jak zacząć?

Fotowoltaika jako dziedzina nauki rozwija się bardzo szybko, ciesząc się coraz większym zainteresowaniem. Jednak koszt instalacji może znacznie przewyższać możliwości finansowe przeciętnej rodziny. Zakładając, że instalacja fotowoltaiczna dla domu jednorodzinnego ma zapewnić energię dla kilkuosobowej rodziny, potrzeba około 3 kWp rocznie.

W takim przypadku montaż instalacji fotowoltaicznej to wydatek około 20 tysięcy złotych.

Ministerstwa środowiska i energii zakładają, że dofinansowanie zwiększy zainteresowanie wykorzystaniem takiej instalacji o około 200 tysięcy.

Jakie dokumenty trzeba dołączyć do wniosku o dofinansowanie do fotowoltaiki?

Aby otrzymać dofinansowanie, trzeba poprawnie wypełnić wniosek i złożyć go w określonym terminie (dotacje przyznawane są raz w roku). Uwaga – jednym z wymaganych przy składaniu wniosku dokumentów jest kopia faktury za dostawę i montaż instalacji fotowoltaicznej oraz dowód zapłaty tej faktury.

Potrzebne będzie także podbite przez OSD (operatora sieci dystrybucyjnej) zaświadczenie o tym, do jakiej sieci podłączona została instalacja.

Oznacza to więc, że dotacja przyznana może zostać dopiero po dokonaniu instalacji, w formie zwrotu części kosztów (do 5 tysięcy złotych).

Gdzie złożyć wniosek o dofinansowanie do fotowoltaiki?

Prawidłowo wypełniony wniosek wraz z niezbędnymi załącznikami należy dostarczyć do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej osobiście w siedzibie w Warszawie (ul. Konstruktorska 1). Wniosek można przesłać również pocztą lub kurierem, na ten sam adres.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Więcej artykułów na ten temat

Montaż paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne to nowoczesne, ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie zaopatrujące nieruchomość w prąd. Instalacja fotowoltaiczna wybierana jest najczęściej do nowobudowanych domków jednorodzinnych, jednak panele fotowoltaiczne można

Czytaj więcej »
Scroll Up