Jak dobrać instalację fotowoltaiczną

instalacja panele fotowoltaicznych

O zaletach wykorzystywania systemów fotowoltaiki do generowania energii elektrycznej można mówić długo. Najważniejsze to ekonomia i ekologia. Choć sam montaż instalacji fotowoltaicznej nie należy do tanich przedsięwzięć (powyżej 10 tysięcy złotych), w dłuższej perspektywie jest bardzo opłacalny. Instalacja zwraca się w ciągu 2-3 lat. Jak dobrać instalację fotowoltaiczną?

Instalacja fotowoltaiczna dla domu jednorodzinnego – roczne zużycie energii

W pierwszej kolejności trzeba podjąć decyzję, czy panele fotowoltaiczne będą zamocowane na dachu, czy preferowany będzie montaż paneli fotowoltaicznych w gruncie.

W tym drugim przypadku trzeba mieć na uwadze fakt, że największą wydajność mają panele wystawione na pełne działanie promieni słonecznych. Jeśli więc mają znajdować się w gruncie, musi to być miejsce doskonale nasłonecznione.

Druga bardzo istotna kwestia to dobór mocy instalacji. Podstawowym parametrem determinującym wybór jest obliczenie rocznego zużycia energii elektrycznej przez gospodarstwo domowe. To również podstawa do wyboru wielkości paneli. Trzeba wziąć pod uwagę również potencjalne zwiększenie zużycia prądu w przyszłości (zmiana ogrzewania na elektryczne czy planowana inwestycja w pompę ciepła).

Na podstawie rocznego zużycia prądu określa się potrzebą moc baterii fotowoltaicznych.

Jeśli nie jesteś pewien, jak dokładnie obliczyć zużycie i zapotrzebowanie, zdaj się na doświadczenie pracownika firmy świadczącej usługi. W PIK Fotowoltaika zawsze możesz liczyć na rzetelną poradę i pomoc w doborze odpowiedniej instalacji.

Co jeszcze trzeba wziąć pod uwagę, planując instalację paneli fotowoltaicznych?

Rozważając fotowoltaikę dla domu, trzeba wziąć pod uwagę również możliwości instalacji, czyli:

  • powierzchnię i nośność dachu
  • kąt nachylenia
  • ekspozycję na słońce
  • stan techniczny dachu i budynku.

Jeśli nie będzie możliwości instalacji w idealnym, tj. nasłonecznionym miejscu bez ryzyka zacienienia, trzeba będzie rozważyć zakup urządzeń o większej mocy, by zdołały zapewnić wystarczającą ilość energii.

Instalacje fotowoltaiczne z każdym rokiem zyskują coraz większą popularność. Nic dziwnego – to ekologia i ekonomia na co dzień w czystym wydaniu. Fotowoltaika to przede wszystkim ukłon w stronę środowiska i korzystania z odnawialnych źródeł energii. Dzięki temu zysk jest podwójny. Instalacja paneli fotowoltaicznych jest jednak przedsięwzięciem drogim. Dlatego warto postarać się o dofinansowanie do fotowoltaiki. Od czego zacząć?

Dofinansowanie do fotowoltaiki – jak zacząć?

Fotowoltaika jako dziedzina nauki rozwija się bardzo szybko, ciesząc się coraz większym zainteresowaniem. Jednak koszt instalacji może znacznie przewyższać możliwości finansowe przeciętnej rodziny. Zakładając, że instalacja fotowoltaiczna dla domu jednorodzinnego ma zapewnić energię dla kilkuosobowej rodziny, potrzeba około 3 kWp rocznie.

W takim przypadku montaż instalacji fotowoltaicznej to wydatek około 20 tysięcy złotych.

Ministerstwa środowiska i energii zakładają, że dofinansowanie zwiększy zainteresowanie wykorzystaniem takiej instalacji o około 200 tysięcy.

Jakie dokumenty trzeba dołączyć do wniosku o dofinansowanie do fotowoltaiki?

Aby otrzymać dofinansowanie, trzeba poprawnie wypełnić wniosek i złożyć go w określonym terminie (dotacje przyznawane są raz w roku). Uwaga – jednym z wymaganych przy składaniu wniosku dokumentów jest kopia faktury za dostawę i montaż instalacji fotowoltaicznej oraz dowód zapłaty tej faktury.

Potrzebne będzie także podbite przez OSD (operatora sieci dystrybucyjnej) zaświadczenie o tym, do jakiej sieci podłączona została instalacja.

Oznacza to więc, że dotacja przyznana może zostać dopiero po dokonaniu instalacji, w formie zwrotu części kosztów (do 5 tysięcy złotych).

Gdzie złożyć wniosek o dofinansowanie do fotowoltaiki?

Prawidłowo wypełniony wniosek wraz z niezbędnymi załącznikami należy dostarczyć do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej osobiście w siedzibie w Warszawie (ul. Konstruktorska 1). Wniosek można przesłać również pocztą lub kurierem, na ten sam adres.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Więcej artykułów na ten temat

Montaż paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne to nowoczesne, ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie zaopatrujące nieruchomość w prąd. Instalacja fotowoltaiczna wybierana jest najczęściej do nowobudowanych domków jednorodzinnych, jednak panele fotowoltaiczne można

Czytaj więcej »
Scroll Up