Pompy ciepła to nowoczesne, ekologiczne i bardzo wydaje rozwiązanie do szybkiego i przyjemnego ogrzania domu. Instalacja pomp ciepła wykorzystuje ciepło atmosferyczne – nawet, gdy na zewnątrz panują ujemne temperatury, rzędu kilkunastu stopni poniżej 0.
Na jakiej zasadzie pompa ciepła ogrzewa dom?
Pompa ciepła w mieszkaniu czy domu jednorodzinnym to najprostszy sposób na w zasadzie bezkosztowe ogrzewanie.
Jednorazowy wydatek związany z zakupem i montażem pompy ciepła zwróci się bardzo szybko. Na czym polega ogrzewanie tym sposobem?
Urządzenie to wykorzystuje podstawowe zasady fizyki, które zachodzą w jego wnętrzu. Dzięki temu pozyskiwane z otoczenia powietrze ulega przemianom i wydalane jest do pomieszczenia już w przetworzonej postaci – czyli ciepłe.
W pompie znajduje się kilka urządzeń. Jednym z nich jest parownik – w nim właśnie zachodzą procesy odparowywania specjalnej mieszanki gazu i cieczy. Mieszanina ta jest pochłaniana przez sprężarkę, w której zostaje ogrzana.
Co istotne – energia cieplna pozyskana w ten sposób kosztuje tyle, ile… zasilanie sprężarki pompy – a więc bardzo niewiele. Jeśli łączysz używanie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną, zarówno prąd jak i ogrzewanie będą w zasadzie prawie darmowe.
Samo urządzenie zajmuje również niewiele miejsca – zwykle nie więcej niż około 2 metrów kwadratowych. Można zamontować je w piwnicy, na strychu, a nawet w przedsionku czy przedpokoju – wszystko zależy od dostępnego miejsca i preferencji.
Pompy zwykle przypominają wyglądem prostą szafę, dlatego nie szpecą otoczenia.
Dlaczego warto rozważyć montaż pomp ciepła?
Korzystanie z ogrzewania za pomocą pompy ciepła ma co najmniej kilka korzyści, dla których warto wziąć pod uwagę jej instalację.
Po pierwsze – to rozwiązanie ekologiczne i nie ingerujące w żaden sposób w środowisko. Zasysane jest powietrze, które następnie ulega przemianom we wnętrzu pompy. Jest to więc naturalne, łatwo dostępne źródło energii odnawialnej, które można wykorzystywać w zasadzie bez końca. Nie zużywa się, nie szkodzi środowisku, zwierzętom ani ludziom.
Po drugie – ogrzewanie pomieszczeń za pomocą pomp ciepła jest bardzo tanie. Do zasilania potrzeba tylko tyle energii elektrycznej, ile wymaga działanie sprężarki – a więc bardzo mało.
Jeśli energię elektryczną pozyskujesz z instalacji fotowoltaicznej, zasilanie pompy ciepła będzie bezpłatne.
Jedyny koszt, jaki ponosisz w takim przypadku, to zakup i montaż pompy ciepła, a także serwisowanie w razie awarii (co zdarza się bardzo rzadko), jak również przeglądu technicznego – przed i po sezonie.