Instalacje fotowoltaiczne a warunki atmosferyczne

Pogoda w Polsce jest dość kapryśna. Lato może być zarówno bardzo suche i upalne jak i deszczowe, chłodne i pochmurne. Panele fotowoltaiczne są zasilane promieniami słonecznymi, dlatego przed podjęciem decyzji o ich instalacji przyszli właściciele często zastanawiają się nad tym, czy montaż instalacji fotowoltaicznej przy zmiennych warunkach pogodowych w kraju, w którym słońca nie jest wiele nawet w czasie letnich miesięcy, ma sens.

Instalacja paneli fotowoltaicznych a pogoda

Panele słoneczne to doskonały sposób na oszczędność i ukłon w stronę środowiska. Specjalna konstrukcja „wyłapuje” padające na nią promienie słoneczne, a następnie przekształca je w energię elektryczną. Prosto, bezpiecznie, wygodnie i… bezkosztowo w trakcie użytkowania.

Wydaje się więc, że gdy na zewnątrz nie ma dostatecznej ilości słońca, fotowoltaika dla domu nie spełni swojej roli.

Czy panele fotowoltaiczne działają również podczas pochmurnych, deszczowych lub śnieżnych dni? Tak! Jest to możliwe dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań. Są one uzależnione od tego, jaka pogoda przeważa na obszarze, w jakim znajduje się dom.

Panele fotowoltaiczne monokrystaliczne to optymalne rozwiązanie tam, gdzie jest więcej słonecznych dni. Jeżeli przez większość roku jest pochmurno, lepiej wybrać panele polikrystaliczne – będą one produkować więcej energii właśnie podczas pochmurnej aury.

Również opady deszczu nie mają większego, negatywnego wpływu na funkcjonowanie instalacji. Pewnym zagrożeniem może być zanieczyszczenie deszczu różnymi związkami chemicznymi. Te w dłuższej perspektywie mogą się gromadzić na ogniwach. Rozwiązaniem jest jednak częste oczyszczanie paneli. Obfite opady śniegu również nie będą przeszkodą do gromadzenia i przetwarzania energii z promieni słonecznych, jeśli dach będzie na bieżąco odśnieżany.

Reasumując – dobrze dobrana fotowoltatika (instalacja, serwisowanie) pozwoli na bezawaryjne pozyskiwanie energii nawet przez kilkadziesiąt lat, bez względu na warunki atmosferyczne. Panele gromadzą energię nawet wtedy, gdy jest pochmurno lub pada.

Panele fotowoltaiczne a wiatr i wichury

Panele słoneczne to alternatywna metoda pozyskiwania energii, która jest wybierana coraz częściej. Wystarczy odpowiednie miejsce do montażu (najczęściej dach wyeksponowany na słońce) i można cieszyć się tanią i ekologiczną energią przez wiele lat.

Koszt instalacji paneli fotowoltaicznych zwraca się dość szybko, jednak pod warunkiem, że jest ona wykonana solidnie i we właściwy sposób, a ilość i moc paneli dobrana jest do realnych potrzeb i metrażu domu.

Właściwy montaż jest istotny nie tylko pod kątem wydajności, ale także bezpieczeństwa użytkowania. W to włącza się również wytrzymałość fizyczna, na przykład na wiatr. W przypadku nawet bardzo silnych powiewów czy nawet wichury panele muszą być przymocowane do podłoża w taki sposób, by nie było ryzyka ich oderwania się. W przeciwnym razie mogą zostać nie tylko uszkodzone, ale również stworzyć zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Więcej artykułów na ten temat

Montaż paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne to nowoczesne, ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie zaopatrujące nieruchomość w prąd. Instalacja fotowoltaiczna wybierana jest najczęściej do nowobudowanych domków jednorodzinnych, jednak panele fotowoltaiczne można

Czytaj więcej »
Scroll Up