Ile energii produkuje panel fotowoltaiczny?

Instalacja fotowoltaiczna to jeden z bardzo modnych trendów w ostatnich latach. Zainteresowanie pozyskiwaniem energii z promieni słonecznych nieustannie wzrasta. Wiele mówi się o ekologii i ekonomii. Panele słoneczne to jeden z najbardziej efektywnych sposobów na pozyskiwanie energii bez żadnej szkody dla środowiska – po prostu „wyłapują” promienie słońca i (w dużym uproszczeniu) przerabiają je na energię elektryczną. Organizacje związane z ochroną środowiska namawiają na wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii, wskazując na same korzyści takiego rozwiązania. Ile energii produkują instalacje fotowoltaiczne i czy to się faktycznie opłaca?

Fotowoltaika dla domu – ile energii zyskasz dzięki panelom?

Aby baterie fotowoltaiczne były maksymalnie wydajne, muszą być zainstalowane w odpowiedni sposób i z uwzględnieniem kilku zasad.

Ekspozycja dachu, jego kąt nachylenia i nasłonecznienie miejsca, w którym się znajdują to podstawowe kryteria.

Wielkość paneli i samej instalacji fotowoltaicznej powinna być dobrana z uwzględnieniem przede wszystkim powierzchni budynku, do którego ma dostarczać energię. To w zasadzie najważniejsze kryterium decydujące o jej wydajności.

Zbyt małe panele nie dostarczą wystarczającej ilości energii i prędzej czy później trzeba będzie dokupić i domontować kolejne. Zbyt duże niepotrzebnie obciążą konstrukcję budynku, w dodatku będzie to zbędny wydatek.

Pojedynczy panel 1 kWp zainstalowany na stronę południową w ciągu 12 miesięcy może wyprodukować do 1100 kWh energii. Naturalnie wydajność jest zwiększona latem, kiedy dni z pełnym słońcem jest najwięcej.

Wiosną, jesienią i zimą promienie również są „wyłapywane”, kumulowane i przekształcane na energię elektryczną, jednak w mniejszym stopniu.

Trzeba również pamiętać o tym, że jeśli w bezpośrednim sąsiedztwie paneli znajdują się drzewa, krzewy, inne budynki oraz jakiekolwiek czynniki, które mogą wpływać na zacienienie, to wydajność paneli będzie mniejsza.

Jak obliczyć, ile paneli będzie potrzebnych do zasilania danego gospodarstwa?

Przyjmując, że jeden panel produkuje do 1100 kWh rocznie, a średnie zużycie prądu przez kilkuosobową rodzinę to średnio 3000 kWh, potrzebne będą przynajmniej 3 panele słoneczne.

Im bardziej nasłonecznione miejsce i więcej ciepłych, słonecznych dni w roku, tym większa będzie wydajność instalacji. Decydując się na montaż paneli, trzeba więc obliczyć nie tylko stosunek szacowanej ich wydajności w stosunku do prognozowanego zużycia prądu, ale trzeba również wziąć pod uwagę dodatkowe czynniki środowiskowe.


Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Więcej artykułów na ten temat

Montaż paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne to nowoczesne, ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie zaopatrujące nieruchomość w prąd. Instalacja fotowoltaiczna wybierana jest najczęściej do nowobudowanych domków jednorodzinnych, jednak panele fotowoltaiczne można

Czytaj więcej »
Scroll Up